פגמי ייצור יין: הטוב, הרע והמכוער

פגמי ייצור יין: הטוב, הרע והמכוער

זה רגע שהיה לכל חובב יין לפחות פעם אחת: מושכים בקבוק נחשק ומבולל ממקרר היין, אנו מצפים בדאגה לביטויו האיטי בכוס. אנו פותחים באופן טקסי ושופכים את היין לאורחינו תוך שאנו תומכים בשושלתו הגדולה, עוצמים עיניים, מכניסים את האף לכוס, שואפים עמוק, נפעמים להריח סוף סוף את הניחוחות הסוחפים והמסולפים שמחכים לנו. הניחוחות הסוחפים והמצליפים האלה צפים מתוך הכוס, ואנחנו מכים בניחוח הבלתי ניתן לטעות שאין כמוהו של … כלב רטוב.

 

אנחנו מוציאים את האף מהכוס. אנחנו מחזירים אותו פנימה. אנחנו מוציאים אותו שוב. החזרנו אותו פנימה. אנחנו חושבים שאולי המעיל של מישהו לח, אבל זה יולי ואנחנו גרים בנבאדה. אולי זו הכוס. אנחנו מקבלים עוד אחד. זה לא הזכוכית. אנו עוצמים עיניים, והפעם אנו נאלצים לקבל את האמת: היין לקוי.

 

אולי אין טרגדיה גדולה יותר בעולם היין והיינות מאשר בקבוק פגום. לרוע המזל עבורנו, יש שפע של חיידקים פוטנציאליים, תבניות, בעיות אחסון, טעויות ייצור ושמרים בר המאיימים על ביטוי יין בכל שלב בחייו. כמה פגמים בייצור יין הם תוצאה של טעות אנוש. כמה פגמים בייצור יין הם קללות בלתי נמנעות מהטבע. רבים לא מראים את עצמם עד הרבה אחרי בקבוק היין, מה שמקשה על ניבוי השלמות בעת השקעה במרתף.

 

אל תפחדו, חברים. יש תקווה בתרחיש הקשה הזה. כפי שמתברר, כמה פגמים בייצור יין אינם כל כך שחור-לבן. חלקם ניתנים למניעה. חלקם ניתנים לתיקון. חלקם לא, אבל אז, הם חלק ממה שהופך את היין להרפתקה גדולה. המשך לקרוא כדי ללמוד כיצד לספר את הטוב והרע מהמכוער, ומה לעשות כאשר הם מופיעים בארוחת הערב שלך.

 

הטוב (בוויכוח)

  1. חמצון

מה זה: חמצון הוא תוצאה של חשיפה ממושכת לאוויר בשלב כלשהו בחיי היין, בדרך כלל לאחר התסיסה.

 

אותו תהליך שהופך חום תפוח חתוך כשנשכח ליד השולחן, חמצון יכול לשנות את המבנה המולקולרי של היין ולהביא להבדלים דרסטיים בביטוי. יינות מסוימים – כמו שרי, vin jaune ודוגמאות היפר-אזוריות ומסורתיות אחרות – מחומצנים בכוונה, ורמות נמוכות של חמצון ביינות תפוזים הן המסייעות להעניק עומק ומורכבות לסגנון הכפרי האופייני להם.

 

בנוסף, חמצון איטי לאורך זמן הוא שמקנה ליינות מיושנים את מגוון הניחוחות המשניים והשלישי שלהם; עם זאת, סימני חמצון ביינות צעירים פירושם שמשהו השתבש. חמצון יכול להתרחש במהלך ההתבגרות בקנה או במיכל, או שהוא יכול להיות תוצאה של סגירה פגומה; פקק יבש יאפשר לזחול אוויר לבקבוק, למשל, ולכן חשוב לאחסן בקבוקים על צדם אם אתם מתכננים ליישן אותם לאורך תקופה של מספר שנים.

 

איך זה מריח / נראה: ניתן לזהות יינות לבנים מחומצנים ורדים על פי צבע זהוב, כתום או נחושת. לרוב יהיה להם ארומה אגוזית וירגישו שטוחים בחיך, עם חומציות בולטת ומעט תווי פרי. לאדומים יש גוון לבני או חום ואף עלים "מיובש" או ספרים מאובקים עם מעט הבעת פרי. שוב, תווים מלוחים וצבעים עמוקים יותר יכולים להיות מורכבות כאשר הם מפותחים בכוונה או לאורך זמן, אך כשאתה מגלה חמצון בשאבלי או בנאפה קברנה צעירה, למשל, זהו פגם שטוח.

 

טיפ: לעתים קרובות אתה יכול לזהות חמצון פוטנציאלי מבלי לפתוח אפילו את הבקבוק; אם רמת המילוי נמוכה מסנטימטר בערך מתחת לפקק או שיש עדויות לדליפה, יש סיכוי טוב שסגירה לקויה תאפשר אוויר לבקבוק.

 

אתה יכול לשמור את זה? לצערי לא. חמצון הוא לנצח.

 

המאמר נכתב על ידי https://next2wine.co.il/